Αγιασμός στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών 15-09-2014

Τήν Δευτέρα, 15η Σεπτεμβρίου 2014, μέ τήν ?ναρξη της νέας σχολικής χρονιάς ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρών κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ  ετέλεσε τόν Αγιασμό στό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών, παρουσία των εκπροσώπων των Τοπικών, Πολιτικών καί εκπαιδευτικών αρχών. Παρόντες ήσαν κ. Γεώργιος Αγγελόπουλος, Αντιπεριφερειάρχης, κ. Αντώνιος Χαροκόπος, αντιπεριφερειάρχης, η κ. Ευγενία πιερή, Δ/ντρια Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, η κ. Σοφία Χριστοπούλου, υπεύθυνη Εκπαίδευσης Περιφέρεις Δυτ. Ελλάδος, ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Δημήτριος Δημακόπουλος κ.λ.π.

Ο Σεβασμιώτατος στήν ομιλία του ευχαρίστησε τόν Διευθυντή του εκκλησιαστικού Λυκείου κ. Ιωάννη Κόττορο καί τό Διδακτικό, Διοικητικό καί λοιπό  προσωπικό του Σχολείου, καί τόν Διευθυντή της Εκκλησιαστικής Εστίας, Πανοσιολογιώτατο Αρχιμ. π. Γερβάσιο Παρακεντέ καί τό προσωπικό της Εστίας γιά τήν μεγάλη τους προσφορά στή λειτουργία του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών. Υπευθυνόμενος πρός τά παιδιά, τούς μίλησε μέ πολλή αγάπη γιά τό πως πρέπει νά πορεύωνται στήν μαθητική τους ζωή καί γενικώτερα στή ζωή τους καί ανεφέρθη στή σημασία της πίστεως στό Θεό, της συμμετοχής τους στήν λειτουργική ζωή της Εκκλησίας, του σεβασμού, της επιμέλειας, της μελέτης καί της προσήλωσης στίς Ελληνορθόδοξες Αρχές καί Παραδόσεις μας. Καλωσόρισε τούς μαθητάς της πρώτης τάξεως καί επήνεσε όλα τά παιδιά γιά τήν οριμότητα πού επιδεικνύουν, τόσο κατά τίς ώρες της φοίτησής τους στό Σχολείο, όσο καί εκτός αυτού. Tόνισε δέ ιδιαιτέρως τό γεγονός ότι από τότε πού εγκαινιάσθη τό Σχολείο μέχρι σήμερα, τέσσερα χρόνια τώρα, δέν υπάρχει ούτε μία γρατσουνιά, ούτε μία γραμμή στούς τοίχους. Τέλος, ευχαρίστησε τούς γονείς των παιδιών πού τά προέτρεψαν νά εγγραφούν στό Εκκλησιαστικό Λύκειο καί ευχήθηκε σέ όλους καλή σχολική χρονιά.

Εν συνεχεία, μίλησε o Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών, κ. Ιωάννης Κόττορος, ο οποίος μέ γλαφυρότητα καί εγκαρδιότητα μίλησε γιά τόν ρόλο του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών, γιά τήν θερμή καί ολόψυχη προσπάθεια πού καταβάλλεται από τό διδακτικό προσωπικό του Σχολείου γιά τήν μόρφωση των παιδιών, γιά τήν συνεργασία μέ τόν Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Πατρών κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟ καί τήν Ιερά Μητρόπολη, γιά τίς δυσκολίες πού αντιμετωπίζομε σήμερα ως κοινωνία ένεκα της πολυεπίπεδης κρίσεως καί γιά τίς προσπάθειες πού πρέπει νά καταβάλλωμε όλοι μας γιά τήν πρόοδο των παιδιών μας. Ο κ. Διευθυντής μίλησε μέ θερμά λόγια γιά όλα τά παιδιά καί υποδέχθηκε μέ αγάπη τούς νέους μαθητάς του Εκκλησιαστικού Λυκείου. Χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης οι εκπρόσωποι των Τοπικών, Πολιτικών καί εκπαιδευτικών αρχών. Τέλος στό εστιατόριο τις Εκκλησιαστικής Εστίας παρετέθη μικρά δεξίωσις στην οποία τιμήθηκαν οι τρεις πρώτοι μαθητές που δανείσθηκαν και διάβασαν τα περισσότερα βιβλία της πλούσιας Βιβλιοθήκης του Σχολείου.