Επίσκεψη Ρώσων Κληρικών στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών

Την Πέμπτη 07-04-2016, επισκέφτηκαν το σχολείο μας η Ηγουμένη Ε?σεβία της Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Συμφερουπόλεως, ο Πρωθιερεύς  Σέργιος και ο Ιερεύς Γρηγόριος συνοδευόμενοι από τον σεπτό μας ποιμενάρχη, Μητροπολίτη Πατρών κ.κ. Χρυσόστομο, τον πανοσιολογιώτατο ?ρχιμ. Αμβρόσιο Γκουρβέλο και τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Δημήτριο Παπαγεωργίου. Πραγματοποιούσαν επίσκεψη στην πόλη μας καθώς συνόδευαν τα Ιερά λείψανα του Αγίου Λουκά του Ιατρού.

Ο Διευθυντής του σχολείου μας κ. Ι. Κόττορος και το διδακτικό προσωπικό, καλωσόρισαν  την Ηγουμένη και τους Ιερείς οι οποίοι μίλησαν με πολλή αγάπη στους Ιεροσπουδαστές και κατόπιν ξεναγήθηκαν στους χώρους του Σχολείου και της Εκκλησιαστικής Εστίας.

Συνομίλησαν με τους μαθητές, δίνοντάς τους συμβουλές και πνευματικές νουθεσίες. Δεν παρέλειψαν μάλιστα να εκφράσουν  το θαυμασμό τους για το Σχολείο, το υπερσύγχρονο αυτό «κόσμημα», το οποίο υλοποίησε η απεριόριστη αγάπη και το πατρικό ενδιαφέρον του Σεπτού Ποιμενάρχου της Εκκλησίας των Πατρών, κ.κ. Χρυσοστόμου.