Υποδομές
Εγκαταστάσεις Νέου Σχολείου

Οι νέες εγκαταστάσεις του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών περιλαμβάνουν:

Παρεκκλήσιο αφιερωμένο στον Άγιο Χρυσόστομο, Αίθουσες Διδασκαλίας, Εργαστήριο Πληροφορικής, Εργαστήριο Φυσικής / Χημείας, Βιβλιοθήκη με 5.500 τόμους βιβλίων ποικίλης θεματολογίας, Μαθητική εστία με δωμάτια διαμονής για τους μαθητές, Τραπεζαρία, Μαγειρείο

Εγκαταστάσεις Παλαιού Σχολείου

Το Σχολείο διαθέτει :

• Τέσσερις αίθουσες Διδασκαλίας
  • Ένα εργαστήριο Φυσικών Επιστημών
  • Ένα εργαστήριο Υπολογιστών
  • Ένα παρεκκλήσιο για την τέλεση Ιερών Ακολουθιών

Σχολική Εφορεία

Η Σχολική Εφορεία Σχολείων Εκκλ. Εκπαίδευσης (σύμφωνα με το ΦΕΚ 435/22-06-1982) τ.Α έχει τις εξής αρμοδιότητες:

α) Αποφασίζει για αποδοχή ή όχι δωρεών, κληρονομιών και κληροδοτημάτων

β) Αποφασίζει και διενεργεί διάφορες δαπάνες για την λειτουργία του Σχολείου

γ) Ενεργεί τις εισπράξεις εσόδων του ταμείου της που πεοέρχονται από κρατικές επιχορηγήσεις, δωρε?ες, κληρονομίες, κληροδοσίες, από προσόδους του Ταμείου ή του Σχολείου ή τυχόν προαιρετικές εισφορές Συλλόγων γονέων και από ιδιώτες.

Η Σχολική Εφορεία του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών αποτελείται:

1. Από τον εκάστοτε Μητροπολίτη της έδρας του Σχολείου ως πρόεδρο

2. Τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού

3. Τρία ευηπόληπτα μέλη της τοπικής κοινωνίας, προτεινόμενα από τον Μητροπολίτη, τον Νομάρχη, τον Δήμαρχο και τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Εισηγητής χωρίς ψήφο είναι ο εκάστοτε Διευθυντής του Σχολείου.

despotis

Σήμερα, τη Σχολική Εφορεία του Σχολείου αποτελούν :

1. Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρών κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

2. Ο κος Ανδρέας Κυριακόπουλος, Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαΐας

3. Ο κος Παναγιώτης Παπασταύρου, Θεολόγος

4. Ο κος Παναγιώτης Σίνος, Ιατρός

5. Ο κος Αρίστος Παντελής, Λυκειάρχης

Εισηγητής στην Σχολική Εφορεία είναι ο κος Ιωάννης Κόττορος, Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών.

Κατά το παρελθόν διετέλεσαν μέλη της Σχολικής Εφορείας οι:

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρών κυρός ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ, ο ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Ανδρέας Παπαγεωργακόπουλος, ο  Γενικός Επόπτης Μέσης Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας κ. Χρήστος Μπούκης, ο Γενικός Επόπτης Μέσης Εκπαίδευσης κ. Ιωάννης Τιμαγένης, ο Γενικός Επιθεωρητής Μέσης Εκπαιδεύσεως κ. Παναγιώτης Πάλλης, ο Ιεροκύρηκας της Ιεράς Μητροπόλεως Πατρών Πανοσιολ. Αρχιμανδρίτης π. Συμεών Χατζής, ο  Λυκειάρχης κ. Σταύρος Σερέτης, ο  Γενικός Επιθεωρητής Μέσης Εκπαίδευσης κ. Γεράσιμος Μανιάκης, ο πρωτοπρεσβ. π. Γεώργιος Παπασταύρου, ο  Γυμνασιάρχης κ. Γεώργιος Κατσούλας, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Αλέξανδρος Κοσμόπουλος και ο Επόπτης των Αρσακείων Σχολείων Πατρών κ. Ιωάννης Αθανασόπουλος.

Εισηγητής από την ίδρυση του Σχολείου μέχρι το 2006 ήταν ο Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών Πρωτοπρεσβ. Νικόλαος Σκιαδαρέσης.