Αγιασμός στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών

Τήν Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2016, ? Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρ?ν κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ,  ?τέλεσε τόν ?γιασμό στό ?κκλησιαστικό Λύκειο Πατρ?ν, μέ τήν ?ναρξη τ?ς νέας σχολικ?ς χρονι?ς. Στον αγιασμός παραβρέθηκαν ο θεοφιλέστατος  κ. Χρύσανθος, η προϊσταμένη της Εκπαιδεύσεως κ. Σοφία Χριστοπούλου, ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Ν. Αχαΐας και κ. Αφράτης Γεώργιος και ο σχολικός σύμβουλος των Θεολόγων κ. Δημήτρης Δημακόπουλος.

? Σεβασμιώτατος στήν ?μιλία του, ?πευθυνόμενος πρός τά παιδιά, τούς καλωσόρισε στό Σχολε?ο καί τούς ε?χήθηκε νά ?χουν μιά κατά πάντα ε?λογημένη καί δημιουργική χρονιά. «...Παιδιά μου, νά ?χετε πίστη στόν Θεό, ?γάπη στήν ?γία μας ?κκλησία, σεβασμό στά ζώπυρα το? Γένους μας,  συνέπεια στά μαθήματά σας καί συνέπεια στήν ζωή  σας. Μόνο ?τσι θά μπορέσετε νά προκόψετε στήν ζωή σας καί νά ?ποκτήσετε ?χι μόνο τήν κοσμική γνώση, ?λλά καί  τήν ?νωθεν σοφία...»

?πίσης, ε?χαρίστησε τόν Διευθυντή το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου κ. ?ωάννη Κόττορο καί τό Διδακτικό, Διοικητικό καί λοιπό  προσωπικό το? Σχολείου, τόν Διευθυντή τ?ς ?κκλησιαστικ?ς ?στίας, Πανοσιολογιώτατο ?ρχιμ. π. Γερβάσιο Παρακεντέ καί τό προσωπικό της ?στίας γιά τήν προσφορά τους στή λειτουργία το??κκλησιαστικο? Λυκείου Πατρ?ν.