Η Βασιλόπιττα του Εκκλησιαστικού Λυκείου Πατρών

Μέσα σε κλίμα χαράς και πνευματικής ευφροσύνης, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρών κ.κ. Χρυσόστομος, ευλόγησε την Βασιλόπιτα στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών. Τα παιδιά έψαλαν ?ωραιότατα τούς ύμνους από την διεύθυνση του Καθηγητή της Μουσικής κ. Παύλου Μάλλιαρη. Ο Σεβασμιώτατος, μίλησε με πατρική αγάπη στον Διευθυντή και τούς Καθηγητές και κυρίως στα παιδιά και τούς επαίνεσε για τον τρόπο λειτουργίας του Σχολείου και για την παιδεία πού παρέχεται σε αυτό και ευχήθηκε τα δέοντα σε όλους για την νέα χρονιά και για κατά Θεόν πρόοδο και ευτυχία στη ζωή τους. Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους, η προϊσταμένη της εκπαιδεύσεως κ. Σοφία Χριστοπούλου, ο σχολικός σύμβουλος των Θεολόγων κ. Δημήτρης Δημακόπουλος, τό προσωπικό του Λυκείου και της Εκκλησιαστικής Εστίας και  γονείς των μαθητών. Στην ομιλία του ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Ιωάννης Κόττορος, ανεφέρθη στην αξία της παιδείας και στην παροχή των γνώσεων στο Εκκλησιαστικό Λύκειο, στο επιτελεσθέν έργο κατά το παρελθόν έτος και στον προγραμματισμό πού έχει γίνει για την τρέχουσα χρονιά.

Ευχαρίστησε δέ τόν Σεβασμιώτατο γιά τήν αμέριστη συμπαράστασή του στό Σχολείο καί τό μεγάλο ενδιαφέρον του καί τούς άλλους προσκεκλημένους. Τέλος, ο Σεβασμιώτατος επέδωσε τίς τιμητικές διακρίσεις από τούς διαγωνισμούς στούς οποίους διεκρίθει τό Σχολείο καί εν συνεχεία τά παιδιά έλαβαν ως ευλογία από μία Καινή Διαθήκη. Μετά τό πέρας της τελετής ο Σεβασμιώτατος ευλόγησε τήν τράπεζα, ο Διευθυντής, οι Καθηγητές, οι μαθητές καί οι άλλοι προσκεκλημένοι.