Ημερήσια Εκδρομή Αθήνα

Την Τρίτη 25/04/2017 το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στην Αθήνα.

Αρχικά οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές  επισκέφτηκαν τη μαρίνα του Φλοίσβου στο Φάληρο όπου ανέβηκαν στο Αντιτορπιλικό Βέλος

και παρακολούθησαν  ξενάγηση για το Θωρηκτό ΑΒΕΡΩΦ και την Αθηναϊκή Τριήρης που βρισκόταν δίπλα στο Αντιτορπιλικό.

Μετά την ξενάγηση οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές  επιβιβάστηκαν στο λεωφορείο  όπου τους μετέφερε στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού όπου παρακολούθησαν μια τρισδιάστατη  προβολή για την Αγία Σοφία.

Το πρόγραμμα της εκδρομής ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στους αρχαιολογικούς χώρους του Ηρωδείου, του Αρχαίου Θεάτρου του  Διονύσου, στη στοά του Αττάλου,  το Θησείο-Ναό Ηφαίστου, και την Αρχαία αγορά.

Αρχικά οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές  επισκέφτηκαν τη μαρίνα του Φλοίσβου στο Φάληρο όπου παρακολούθησαν ξενάγηση στο Αντιτορπιλικό Βέλος για το Θωρηκτό ΑΒΕΡΩΦ και την Αθηναϊκή Τριήρης που βρισκόταν δίπλα στο Αντιτορπιλικό.

Μετά την ξενάγηση οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές  επιβιβάστηκαν σ το λεωφορείο  όπου τους μετέφερε σ το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού όπου παρακολούθησαν μια τρισδιάστατη  προβολή για την Αγία Σοφία.

Μετά την προβολή  οι μαθητές επισκέφτηκαν τη Μητρόπολη Αθηνών όπου προσκύνησαν και ενημερώθηκαν για την ιστορία του Ναού.   Τέλος  το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στους αρχαιολογικούς χώρους του Ηρωδείου, του Αρχαίου Θεάτρου του  Διονύσου, στη στοά του Αττάλου,  το Θησείο-Ναό Ηφαίστου, και την Αρχαία αγορά.

ά.