Αγιασμος της Νέας Σχολικής Χρονιάς 2008-2009

Μέ τήν απαρχή του νέου Σχολικού έτους, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρ?ν κ.κ. Χρυσόστομος, ετέλεσε τόν αγιασμό στό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρ?ν καί ευχήθηκε στόν Διευθυντή, στούς Καθηγητάς καί στούς Ιεροσπουδαστάς τά δέοντα, ώστε νά έχουν επιτυχία στό Άγιο έργο τους καί κατά τό νέο σχολικό έτος.

Ο Σεβασμιώτατος ανεφέρθη στήν αξία της ιερωσύνης καί στήν ευλογία πού έχουν από τόν Θεό τά παιδιά, τά οποία έχουν τήν κλίση αυτή. Ο Θεός, τά επέλεξε μέσα από όλους τούς άλλους νέους καί τά ετοιμάζει γιά τό λαμπρό καί μέγιστο Λειτούργημα. Γιά νά κατεβάζουν τό Άγιο Πνευμα μέσα από τήν τέλεση των Ιερών Μυστηρίων, ώστε νά χαριτώνεται, νά αγιάζεται καί νά σώζεται ο κόσμος. Τούς μίλησε γιά τήν προσοχή πού πρέπει νά έχουν στή ζωή τους, γιά τήν μελέτη της Αγίας Γραφ?ς καί των συναξαρίων των αγίων μας, γιά τήν προσευχή καί τήν Μυστηριακή ζωή. Τέλος, διαβεβαίωσε τούς Ιεροσπουδαστάς, ότι όπως κάθε χρόνο, ετσι καί φέτος θά είναι κοντά τους μέ πατρική στοργή καί αγάπη online slot machines canada.

Ο κ. Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου, Ιωάννης Κόττορος, ευχαρίστησε τόν Σεβασμιώτατο γιά τό μεγάλο ενδιαφέρον του γιά τό Εκκλησιαστικό Λύκειο καί γιά τήν πολλή του αγάπη στούς Καθηγητές καί τούς Μαθητάς. Εδήλωσε μετά λόγου ε?θύνης, ότι κάθε ημέρα καταβάλλεται στό Εκκλησιαστικό Σχολείο, προσπάθεια γιά ό,τι καλύτερο γιά τήν πρόοδο των παιδιών καί γιά τή δόξα της Εκκλησίας μας, τήν οποία αργότερα θά υπηρετήσουν, εφ' όσον αυτό θά είναι καί τό θέλημα του Θεού, οι σημερινοί Μαθηταί, ως Ιερείς του Υψίστου.

Μετά τόν Αγιασμό, προσεφέρθησαν κεράσματα στούς Καθηγητάς καί στά παιδιά καί εδόθησαν τά σχολικά βιβλία.

πηγή: Ι. Μ. Πατρών