Η Κοπή της βασιλόπιττα στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών Ιανουάριος 2010
p1120049

p1120038

Τήν Τετάρτη 20 ?ανουαρίου 2010 μέσα σέ χαρούμενο κλ?μα καί πνευματική ?τμόσφαιρα, ? Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρ?ν κ.κ. Χρυσόστομος, ?κοψε τήν πρωτοχρονιάτικη πίττα στό ?κκλησιαστικό Λύκειο Πατρ?ν.

p1120033

? Διευθυντής κ. ?ωάννης Κόττορος, ε?χαρίστησε το Σεβασμιώτατο ?χι μόνο για την συχνή παρουσία του στο Σχολε?ο, ?λλά και για πατρικό ?νδιαφέρον του για το Σχολε?ο. ?ποκορύφωμα το? ?νδιαφέροντός ?ταν ? ?νταξη στα «Πρωτοκλήτεια 2009»τ?ν ?ορταστιοκ?ν ?κδηλώσεων για τα 30 χρόνια ?πό την ?δρυση το? Λυκείου καί την παρουσίαση το? ?ρατορίου «Το? καλο? τ?ν Πατρέων ποιμένος Ανδρέου το? Πρωτοκλήτου».

p1120030

Στη συνέχεια ? Σεβασμιώτατος ?πευθυνόμενος στούς Μαθητάς το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου και το? Ι.Ε.Κ., τόνισε πώς το ?θιμο τ?ς κοπ?ς τ?ς Βασιλόπιττας δεν πρέπει να ε?ναι μιά ?πλή και τυπική ?κδήλωση, αλλά πρέπει να ?ναγάγει στη μορφή το? πατρός τ?ς ?κκλησίας Βασιλείου το? Μεγάλου και τούς μίλησε γιά τήν ?σκητική μορφή, την προσωπικότητά του, γιά τούς ?γ?νες καί τά συγγράμματά του καί γιά τά σπουδα?α παιδαγωγικά του διδάγματα και ιδιαίτερα ?κε?να πού ?πευθύνονται προς τους νέους. ?πίσης τούς μίλησε γιά τήν πνευματική ?ξιοποίηση το? χρόνου, ?στε νά ?ναδειχθο?ν ?ργότερα, μέ τήν χάρη το? Θεο?, ?ξιοι Λειτουργοί το? Φρικτο? Θυσιαστηρίου.

Σέ ?λους τούς Μαθητάς ? Σεβασμιώτατος προσέφερε ?πό ?να βιβλίο, ?ν? μετά τήν τελετή συνεζήτησε μέ τόν κ. Διευθυντή, τούς Καθηγητάς ?πί ?ρκετή ?ρα, ?πως καί μέ τούς Μαθητάς.