Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών 06-04-2012

Τήν Παρασκευή 6/4/2012, ?τελέσθη Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στό Παρεκκλήσιο το? ?γίου ?ωάννου το? Χρυσοστόμου, το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου Πατρ?ν, ?πό τόν Πανοσιολ. ?ρχιμ. π. Γερβάσιο Παρακεντέ, Διευθυντή τ?ς ?κκλησιαστικ?ς ?στίας Πατρ?ν καί τόν Α?δεσιμ. Πρωτοπρ. π. Δημήτριο Παπαγεωργίου, Γραμματέα το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου. Στήν Θεία Λειτουργία ?χοροστάτησε ? Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πατρ?ν κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ, ? ?πο?ος μίλησε στά παιδιά ?πίκαιρα, ?ν ?ψει το? ?γίου Πάσχα. Ο? μαθηταί ?κοινώνησαν τ?ν ?χράντων Μυστηρίων, ?χοντες ?ξομολογηθ? τίς προηγούμενες ?μέρες.  Τό Μυστήριο τ?ς ?ξομολογήσεως ?τέλεσε κατ? ?ντολή το? Σεβασμιωτάτου ? Πανοσιολ. ?ρχιμ. π. ?μβρόσιος Γκουρβέλος Προϊστάμενος το? Μητροπολιτικο? Ναο? Πατρ?ν. Μετά τήν Θεία Λειτουργία, προσεφέρθη κέρασμα στά παιδιά καί ?δόθη ? ε?καιρία καί πάλι στόν Σεβασμιώτατο, νά ε?πη ?ποικοδομητικές σκέψεις, ?ν? μίλησαν καί ? Διευθυντής το? Σχολείου κ. ?ωάννης Κόττορος, ?ς καί ? Σχολικός Σύμβουλος κ. Δημ. Παπαδημητράκης. Τά παιδιά μίλησαν στόν Σεβασμιώτατο γιά τίς ?μπειρίες τους ?πό τήν πενταήμερη ?κδρομή στήν Θεσσαλονίκη, γιά τό προσκύνημά τους στόν ?γιο Δημήτριο, στόν τάφο το? π. Παϊσίου καί σέ ?λλα προσκυνήματα ?ς καί στήν ?πίσκεψή τους στόν Παναγιώτατο Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. ?νθιμο, ? ?πο?ος ?δέχθη τούς μαθητάς μέ πολλή ?γκαρδιότητα καί πατρική ?γάπη. ? Σεβασμιώτατος ε?χήθηκε στά παιδιά καί τούς διδάσκοντες, ?ς καί σέ ?λο τό προσωπικό το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου τά δέοντα γιά τό ?γιο Πάσχα.