Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου

Στίς 25 Οκτωβρίου 2020 εορτάστηκε, με ιδιαίτερη λαμπρότητα στο σχολείο  μας, η επετείου της 28 Οκτωβρίου 1940.

Οι εορτασμοί ξεκίνησαν με τη Θεία Λειτουργία, που πραγματοποιήθηκε στο παρεκκλήσιο του σχολείου προς τιμή του Αγίου Δημητρίου.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στη αίθουσα τελετών του Γεν. Εκκλησιαστικό λύκειο Πατρών.  Την εορτή τίμησε με την παρουσία του και ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κερνίτσης κ. ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ.

Την γενική διοργάνωση είχε αναλάβει η φιλόλογος  καθηγήτρια κ. Μαργαρίτα Χλιάπα μαζί με τον καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Παύλο Μάλλιαρη.

Την κεντρική ομιλία εκφώνησε η φιλόλογος καθηγήτρια κ. Ανδριάνα Ανδριοπούλου.  Συγκεκριμένα ανέφερε ότι η 28η Οκτωβρίου 1940 αποτελεί μια ξεχωριστή επέτειο, ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία μας. O λαός μας με ομοψυχία και γενναιότητα ξεσηκώθηκε σύσσωμος τότε για να αποκρούσει τον ανεπιθύμητο εισβολέα που απαιτούσε την υποταγή της πατρίδος μας. Eίναι χρέος μας να αποδίδουμε τιμές στους Ήρωες- Αγωνιστές  του '40 αλλά και ανάγκη για εμάς που χρειαζόμαστε σήμερα, περισσότερο από ποτέ, να αναβαπτιζόμαστε στις αξίες τους εμπνεόμενοι από το παράδειγμά τους. Πρέπει να ορθώνουμε το ανάστημά μας σε κάθε πρόκληση της υλιστικής εποχής μας λέγοντας το δικό μας ΟΧΙ στην αλλοίωση της πολιτισμικής μας ταυτότητας και σε κάθε ξένο ή ντόπιο που επιβουλεύεται την εθνική μας υπόσταση.

Η γιορτή εμπλουτίσθηκε με απαγγελίες κειμένων και ποιημάτων από τους μαθητές σε συνδυασμό με προβολή σχετικών Βίντεο από τον Ελληνοϊταλικό και Ελληνογερμανικό πόλεμο καθώς και χορούς από τους μαθητές του σχολίου μας. Τη ίδια στιγμή η χορωδία του Σχολείου απέδωσε με υπέροχο τρόπο επίκαιρους ύμνους και εθνικά τραγούδια.

Τέλος τη γιορτή έκλεισε ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Ιωάννης Κόττορος.