Χριστουγεννιάτικη εορτή στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών

Μετά τήν Θεία Λειτουργία στην αίθουσα τελετών του Εκκλησιαστικού Λυκείου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για τα Χριστούγεννα, στην οποία οι μαθητές παρουσίασαν ποιήματα, κείμενα από εκκλησιαστικούς καί άλλους συγγραφείς, , θεατρικά, ύμνους επίκαιρους καί διαφάνειες, δίδοντας μέ τόν δικό τους ζωντανό, νεανικό και βαθειά εσωτερικό τρόπο τό μήνυμα της μεγάλης εορτής των Χριστουγέννων , ένα μήνυμα αγάπης, ελπίδας καί ουσιαστικής ζωής, εν Χριστώ Ιησού.

Στήν εκδήλωση μίλησε με λίγα λόγια ο Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου κ. Ιωάννης Κόττορος καί έκλεισε τήν εορτή με σύντομη ομιλία του ο πανοσιολογιώτατος Αρχιμ. Γερβάσιος Παρακεντές, ο οποίος μετέφερε τήν βαθειά ικανοποίηση και την χαρά του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Πατρών κ.κ. Χρυσοστόμου για το έργο το οποίο επιτελείται στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών καί ευχαρίστησε τον κ. Διευθυντή, τους κ. Καθηγητάς και όλο το προσωπικό του Σχολείου, ιδιαιτέρως δε τα παιδιά για την συνέπεια, τήν εργατικότητά τους και το ήθος τους.

Στήν εκδήλωση παρέστησαν  γονείς των Μαθητών.