Χριστουγεννιάτικη Θ. Λειτουργία στο Εκκλ. Λύκειο Πατρών

Τήν Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2015, τελέσθηκε Θεία Λειτουργία στό ?ερό Παρεκκλήσιο το? ?γίου ?ωάννου το? Χρυσοστόμου, χοροστατο?ντος το? Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Πατρ?ν κ.κ. Χρυσοστόμου, και λειτούργησε ? π. Γερβάσιος Παρακεντές καί ? π. Δημήτριος Παπαγεωργίου.

? Σεβασμιώτατος μίλησε μέ λόγια πατρικά στά παιδιά περί τ?ς ο?σίας καί το? μηνύματος τ?ς ?ορτ?ς τ?ν Χριστουγέννων, τ?ς Μητροπόλεως τ?ν ?ορτ?ν, ?πως τήν χαρακτηρίζει ? ?γιος ?ωάννης ? Χρυσόστομος. ?ξέφρασε τή χαρά το? ,?πίσης, γιά τήν πνευματική προετοιμασία τ?ν παιδι?ν καί τήν συμμετοχή τους στό Ποτήριο τ?ς Ζω?ς.

Μετά τήν Θεία Λειτουργία ? Σεβασμιώτατος ε?λόγησε τό νηστήσιμο πρόγευμα τ?ν μαθητ?ν καί ?ν συνεχεί? τούς ?πεσκέφθη καί τούς ε?χήθηκε καί στίς α?θουσες διδασκαλίας.

? Σεβασμιώτατος ε?χαρίστησε ?δαιτέρως τόν Διευθυντή το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου Πατρ?ν κ. ?ωάννη Κόττορο, τό λοιπό Διδακτικό Προσωπικό καί τούς ?λλους ?ργαζομένους στό ?κκλησιαστικό Λύκειο καί τήν ?κκλησιαστική ?στία, ε?χηθείς τά δέοντα γιά τίς ?γιες ?μέρες, ?ν? ?κ μέρους ?λου το? προσωπικο? το? Σχολείου ε?χαρίστησε τόν Σεβασμιώτατο, ? Διευθυντής το? ?κκλησιαστικο? Λυκείου κ. ?ωάννης Κόττορος.

Ο? μαθητές μέ τήν ε?καιρία τ?ς ?ορτ?ς τ?ν Χριστουγέννων θά ?πισκεφθο?ν φιλανθρωπικά ?δρύματα τ?ς πόλεως, προσφέροντας ?γάπη καί ο?κονομική ?νίσχυση ?πό τήν συγκέντρωση χρημάτων γιά τό σκοπό α?τό.