Εορτασμός 25 Μαρτίου 1821

?Οταν δεν φαίνεται το δίκιο σου ψήλωσε το με το χέρι σου, κι όταν δεν στο δίνουν  πάρτο με το σπαθί σου?
Θεόδωρος  Κολοκοτρώνης

Μ'ένα ζωντανό αφιέρωμα στον αρχιστράτηγο της Ελληνικής επανάστασης Θεόδωρο Κολοκοτρώνη πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της '' 25ης Μαρτίου '' στο Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών .

Το πρόγραμμα της εορτής περιλάμβανε:

• Κείμενα που ξετύλιγαν τη ζωή και την δράση του στρατηγού πλαισιωμένη από αντίστοιχες προβολές, που επιμελήθηκε η φιλόλογος Κ. Χλιαπα Μαργαρίτα.
  • Επίκαιρους Εκκλησιαστικούς ύμνους και τραγούδια από την χορωδία του σχολείου, που επιμελήθηκε ο Μουσικός Κ. Μάλλιαρης Παύλος.
  • Τον πανηγυρικο της ημερας εκφώνησε η φιλόλογος Κ. Ανδριάννα Ανδριοπούλου με θεμα:

? το ήθος του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη και η φωνή του στην σύγχρονη εποχή?

Αφού αναφέρθηκε στο ήθος και την μεγαλοψυχία του Θ.Κολοκοτρώνη επεσήμανε ότι :

• Είναι φανερό πόσο χρειαζόμαστε και εμείς σήμερα έναν ''ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ '' .
  • Η Ρωμιοσύνη γι'αλλη μια φορά ψάχνει, μέσα στα σκοτάδια να βρεί το δρόμο της.
  • Καλούμαστε μέσα στις σύγχρονες ανθελληνικές διαδρομές να ακολουθήσουμε την ''Βροντερή αφυπνιστική και αναστασιμη'' φωνή του σοφού στρατηλάτη :

'' Ε ωρε Έλληνες, Ξυπνήστε μωρέ, γιατί μας φάγανε !!!

• Καλούμαστε όλοι οι Νεοέλληνες να εμπνευστούμε και να σταθούμε με ευλάβεια μπροστά στις ψυχές των νεκρών ηρωων.Γιατι μέσα απ'αυτους βγαίνει:

Ένας αγιασμός!!!!

Ένα αγέρι !!!!!

Ένα μυστήριο!!!!

Στο τέλος της εορτής ομάδα μαθητών χόρεψαν εθνικούς χορούς με παραδοσιακές στολές.

Την εκδήλωση επισφράγισε ο Διευθυντής του Σχολείου Κ. Ιωάννης Κόττορος,ο οποίος μετέφερε και επισήμανε λόγους τόσο του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη όσο και του Στρατηγού Μακρυγιάννη, ικανούς να τονώσουν το εθνικό φρόνημα των μαθητών. Παράλληλα τόνισε την ιδιαιτερότητα ύπαρξης του Εκκλησιαστικού Λυκείου ως φορέα της Ελληνορθόδοξης παράδοσης στις ψυχές νέων ανθρώπων συνεχιστών της ορθοδοξίας και της ιστορίας.

Απ'ολους μαζί εψάλλη με εθνικό παλμό

''Ο Εθνικός ύμνος''